ZMENA alebo KOLAPS

O knihe

"Čelíme ekologickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie ľudského druhu a svojím rozsahom a naliehavosťou presahuje naše predstavy.

Napísal som túto knihu, aby som vysvetlil, prečo to zašlo až tak ďaleko a zároveň ponúkol nápady, ako problém riešiť. Chcem ľuďom pomôcť pochopiť vážnosť a naliehavosť situácie a vysvetliť, čo sa stane, ak sa nič nezmení. Predísť ešte väčšej katastrofe môžeme len vtedy, ak budeme mať realistický pohľad na prítomnosť i budúcnosť."

Týmito slovami uvádza svoju knihu autor Graeme Maxton, donedávna generálny tajomník Rímskeho klubu.

Od prvej správy Rímskeho klubu (Limity rastu) v roku 1972 sa hospodárska politika štátov, pred ktorou vedci varovali, v ničom zásadnom nezmenila - ostala závislá od rastu spotreby neobnoviteľných prírodných zdrojov a spôsobila obrovskú deštrukciu životného prostredia. Konzumná civilizácia sa tak dostala do situácie, keď vzájomná synergia globálnych problémov znemožňuje ďalšie pokračovanie vývoja ľudstva. Ľudí čaká radikálne odlišná budúcnosť, než na akú ich tradične pripravuje rodina, školský systém, médiá a reklama.

Kniha ponúka orientáciu v kríze dnešného sveta a naznačuje systémové riešenia.
Nemecké vydanie (október 2018) sa umiestnilo v rebríčkoch bestsellerov Amazon a Spiegel.

O autorovi

Graeme Maxton

Graeme Maxton je riadnym členom Rímskeho klubu, kde v rokoch 2014 - 2018 pôsobil ako generálny tajomník. Narodil sa v roku 1960 v škótskom Edinburghu, dnes žije vo Švajčiarsku. Moderné ekonomické názory podrobil veľmi ostrej kritike vo viacerých bestselleroch:

  • Time for a Model Change, Cambridge University Press, 2004
  • The End of Progress: How Modern Economics Has Failed Us, Wiley 2011
  • Konec pokroku aneb Jak nás moderní ekonomie zradila, Wolters Kluwer 2012
  • Die Wachstumslüge: Warum wir alle die Welt nicht länger Politikern und Ökonomen überlassen dürfen, Münchner Verlagsgruppe GmbH 2012
  • Ein Prozent ist genug: Mit wenig Wachstum soziale Ungleichheit, Arbeitslosigkeit und Klimawandel bekämpfen, oekom Verlag 2016
  • Reinventing Prosperity: Managing Economic Growth to Reduce Unemployment, Inequality and Climate Change, Greystone Publishers 2016
  • CHANGE! Warum wir eine radikale Wende brauchen, Komplett-Media, vyšla v roku 2018 v nemeckom jazyku a v apríli 2019 vo vydavateľstve PRO v slovenskom preklade Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat.

Eldoninto: PRO
Eldonjaro: 2019
Paĝonombro: 128
Dimensioj: 14 x 21 cm
ISBN 978-80-89057-78-8

11,00 €